Ó igen, mindenki ismeri!!
A féltékenység, mint jelenség, természetes, egy bizonyos fokig egészséges is, de sajnos betegessé is válhat!
De miről is van szó?
Sok fajtáját ismerjük (felnőtt, gyermeki, testvéri, stb.). A gyermekeknél elsősorban a kistestvér érkezése szokott erőpróbáló lenni. Jelen esetünkben az új kapcsolat. Ebben szeretnék segíteni, hogy hogyan mutassa be új kapcsolatát a gyermekeinek.
A gyermek szemszögéből mi történik, ha egyszer csak egy mozaik családba csöppen? Vagyis megjelenik egy édes mostoha, aki nagyon szereti az Ő édesapját vagy édesanyját. Az eddigi kaotikus, a válás miatt sérült gyermek egy újabb változással találja szemben magát.
Direkt nem írtam problémát, mert vannak olyan esetek, ahol ez nagyszerűen működik.
Azonban találkozunk olyan családokkal, ahol ezt nem tudták jól kezelni, megoldani, és sajnos komoly konfliktusok alakulhatnak ki.
A megelőzés mindig könnyebb, mint a már kialakult nehéz helyzet kezelése. Gyerekednek a kezdetektől fogva tudnia kell, hogy az iránta való szereteted csak az övé, és soha, semmilyen ok miatt nem veszítheti el. Tudnia kell, hogy a szereteted akkor sem csökken, ha rajta kívül másvalaki is fontos neked.
Legyen a szereteted megingathatatlan. Nem nehéz, ha ki merjük mutatni ezt a szeretetet egyformán és mindegyik gyerekünk irányában. Nem nehéz, ha a gyerek látja, hogy a szülők egymást is szeretik, a szüleik sem mondanak egymásról rosszat a hátuk mögött (és főleg nem a gyerekek előtt). Sajnos nem lehet elégszer beszélni róla, hogy semmiképpen se szidja, ócsárolja az egyik szülő a másikat a gyerek előtt. A gyerekek dolgát megnehezíti az is, ha az egyik szülő van kikiáltva bűnösnek, hibásnak. Az a tapasztalat sajnos, hogy elvált családoknál nagyon nehezen tudják betartani, hogy a gyerek előtt ez ne legyen téma, ami sajnos újabb lelki traumához vezethet. Ez a fajta kommunikáció lojalitáskonfliktust is szül a gyerekekben, hiszen ők apát is, anyát is egyformán szeretik. Ők nem látnak bele, mekkora munka egy párkapcsolatot működtetni, és abban mindkét félnek felelőssége van.
Nagyon sok múlik a szülők lelkiállapotán, kommunikációján. Összefoglalásképpen a gyerekek az új szerelemhez való kapcsolódása egyrészt múlik az új társ kedvességén, jó természetén és azon, amennyire nyitottan áll a gyerekhez. A másik, fajsúlyosabb rész azon múlik, hogy a szülők mennyire maradtak haragosak egymás iránt, mennyire tudnak normálisan kommunikálni.
Sokszor egy kis külső segítséggel, könnyebben megoldható, ebben tudok segíteni Neked…