Receptsorozat az életedhez: magabiztosság

 

Sokan egy életen át álmodoznak egy jó állásról, szép feleségről, nagy utazásokról, egy szebb házról úszómedencével a kertben. Sokan soha nem tudják megvalósítani ezeket az álmaikat. Hogy miért nem? Mert nem hisznek magukban. Mert nincs elég önbizalmuk. Mert nem elég magabiztosak. Mert elmennek a lehetőségek mellett. Mert azt gondolják, hogy ezek csak álmok. És nekik úgysem sikerülhet. Mert nem születtek jómódú családba. Mert közepesek voltak matematikából. Mert a lányok úgyis mindig a Snájder Zolit választják, bármit csináljanak is. Mert kik ők, hogy nekik is sikerülhet? Hát hol vannak ők attól, hogy például osztályvezetői kinevezést kapjanak, amikor pedig már nagyon is itt lenne az ideje, hiszen megvan hozzá a végzettségük, a munkatapasztalatuk, a nyelvvizsgájuk, szóval  mindenük, és mégsem kapják meg a kinevezést.

A jó hír az, hogy bárkinek sikerülhet magabiztossá, önbizalomban gazdaggá válnia, ami szinte garancia arra, hogy neked is sikerülhet. A rossz hír az, hogy nem megy egyik napról a másikra, hacsak nem otthonról hoztad készen. A végeredmény viszont egy életre szól. Ezért érdemes befektetni az időt, az energiát, és megtanulni, kik vagyunk, honnan jövünk, hová tartunk, kivel akarjuk ezt az utat megtenni, és hogyan szeretnénk végig menni rajta.

Csak az tud magabiztos lenni, célokat kitűzni és elérni azokat, akinek van önbizalma. Az önbizalom egy társadalmi, pszichológiai fogalom, amely az önismereten alapul. Már megint kiderül, hogy az életben mindennek az alfája és az omegája az ÉN, annak ellenére, hogy minden, amit elérni vágyunk, a társadalomhoz köt bennünket.

Csak kevesen jönnek olyan családból, iskolákból, ahol olyan beágyazott körülmények között nevelkedtek, hogy megfelelő mennyiségű önbizalmat raktároztak el, ami egy életre szóló magabiztos személyiséget nyújt nekik. A többieknek viszont meg lehet tanulni, mivel az önbizalom, a magabiztosság tanulható, fejleszthető képességek.

Az önismeret kérdése gyakran felmerül, és nem spórolható meg. De mi is ez a rejtélyes dolog? És hogyan ismerhetjük meg önmagunkat annál is jobban, hogy együtt kelünk, együtt fekszünk? Hát úgy, hogy figyelünk. Figyelünk magunkra, a gondolatainkra, a szavainkra, a tetteinkre és a viselkedésünkre. Megvitatjuk magunkkal, hogy mikor és miért tettük azt, amit tettünk. És ez a viselkedés összhangban van-e a lelkiismeretünkkel, a belső értékrendünkkel?

Megfelelő önismeret birtokában tudunk csak képességeinkkel összhangban álló célokat kitűzni és rálépni a megvalósítás útjára. Szükségünk lesz néhány pozitív tulajdonságunkra, amelyeket eddig hagytunk parlagon heverni, mint például szorgalom, kitartás, állóképesség, küzdőképesség, türelem, helyzetértékelő képesség és persze tudás. A tudást semmi sem pótolja. Ha pozitív énképpel rendelkezel, még a szerencse is melléd áll. Ha elsőre nem sikerül, próbáld újra. Ha egyedül nem mersz belevágni, kérj szakértőtől segítséget.

Olyan ez, mint egy süti recept. Először beszerzed a receptet, utána a hozzávalókat, majd elkészíted  a tésztát és a „tölteléket’ és végül összeállítod a süteményt. Elsőre bonyolultnak tűnhet, ám ha elkészül, csodás ízélményben – sikerélményben - lesz részed.

No Comments Yet.