Milyen betegségek állnak leggyakrabban a női meddőség hátterében?

Milyen szervi elváltozások állnak leggyakrabban a női meddőség hátterében?

Meddőségről akkor beszélünk, ha 1 éven keresztül történő rendszeres, védekezés nélküli házasélet ellenére sem érkezik a baba, valamint akkor, ha a bekövetkezett terhesség rendszeresen spontán vetéléssel jár.

Melyek lehetnek azok az akadályozó tényezők, amelyek a háttérben állnak?

Ha ebben a cipőben jársz, biztosan hallottál már az endometriózisról, a policisztás ovárium szindrómáról, a petefészek cisztáról, a miómáról, valamint az ivarszervi fejlődési rendellenességekről.

Vegyük sorra, milyen tünetekre érdemes figyelni és milyen vizsgálatokat érdemes elvégeztetni, hogy kizárjuk ezeket.

A méh ürege az egyik legfontosabb termékenységi faktor a kívánt terhesség elérésében. Ahhoz, hogy a megtermékenyült petesejt a megfelelő helyen, a megfelelő időben beágyazódhasson, több anatómiai és élettani feltételnek teljesülnie kell.

Milyen méhüregi elváltozások állhatnak a baba útjában?

Polypok, myomák, sövények, rendellenes nyálkahártya-megvastagodás, enyhe és masszív összenövések.

A fenti elváltozások egy része az előzetes kivizsgálások során ultrahang segítségével felismerhető és hiszteroszkópiás beavatkozással (méhüregi tükrözés) megszüntethető.

Endometriózisról akkor beszélünk, amikor a méh nyálkahártyája a méhen kívül máshol is megtalálható a szervezetben.

A betegség tünetei között szerepel a ,meddőségen túl  a fájdalmas menstruáció. A kismedencei fájdalom és a menstruációs görcsök néhány nappal korábban elkezdődhetnek, a menstruációs ciklus alatt pedig  több napig is eltarthatnak, továbbá derék- és alhasi fájdalommal járhatnak. További tünet lehet a fájdalmas székelés vagy vizeletürítés. Ezek a tünetek a leggyakrabban szintén a menstruáció alatt jelentkeznek. Magára a menstruációra jellemző lehet az erős vérzés, valamint a ciklusok közötti vérzések megjelenése.

Kiváltó oka lehet: állandó alacsony szintű gyulladás a szervezetben, mozgásszegény életmód, krónikus stressz, helytelen táplálkozás.
Kezelése általában gyógyszeres, vagy műtéti úton történik.

 Policisztás Ovárium Szindróma (PCOS)

Bár a betegség a nevét a petefészek elváltozásáról kapta, alapvetően egy hormonális betegségről van szó, amelyre jellemző a férfi hormonnak, az androgénnek a túlsúlya. Ez a hormon normál esetben is jelen van a szervezetben. viszont amikor túlsúlyba kerül, számtalan kellemetlen tünet kíséri, mint pl.  meddőség, vérzészavar, erősebb ovulációs fájdalom, testsúlynövekedés, pattanásos bőr, fokozott szőrnövekedés, hajhullás.

Kezelése egyénre szabott, a rendelkezésre álló lehetőségek közül a megfelelő módszer kiválasztása függ a tünetektől, az életkortól, valamint a családtervezési szándéktól.  A tünetek visszaszoríthatók, a szövődmények megelőzhetők a megfelelő diéta, rendszeres testmozgás és szükség esetén gyógyszeres kezelés együttes alkalmazásával.

Gyakran párhuzamosan észlelhető az inzulinrezisztencia, melynek fennállása esetén érdemes csökkenteni a finomított szénhidrátbevitelt (cukor- és keményítőtartalmú ételek, például gabona- és kenyérfélék, tészták), amit összetett szénhidrátokkal (zöldségek és gyümölcsök) lehet pótolni. Előnyben részesítendők a teljes kiőrlésű gabonából készült ételek.

Ha velem tartasz, a  jövőheti folytatásban a cisztákról, miómákról olvashatsz!

No Comments Yet.