Receptsorozat az életedhez: merj változtatni!

Mi a coaching és mire jó Neked?

A coach szó tükörfordítása edző, a coaching pedig edzést jelent. Egy kicsit részletesebben fogalmazva a coaching egy olyan folyamat, melynek célja, hogy jobban érezd magad a bőrödben, a teljesítményed javításával, az önbizalmad megerősítésével, vagy olyan változtatással, amire éppen most Neked szükséged van.

Az én hitvallása az, hogy a problémák megoldása mindenkinek a saját kezében van, azonban a helyes irány megtalálásához jól jöhet egy külső szemlélő.

Honnan tudhatjuk, hogy jó döntést hozunk?  Különböző típusú emberek vagyunk. Az eszünkre, a szívünkre, vagy a megérzéseinkre érdemes hallgatnunk? Mi segíthet, ha új útra szeretnénk lépni, hogyan változtassunk, ha azt érezzük, nem „kerek” az életünk? Mikor és mennyit érdemes kockáztatnunk?

Maradjunk a megszokott dolgoknál, vagy változtassunk a már  ismert, kipróbált rakott krumpli recepten és „krumpli helyett  cukkinivel” készítsük el?

Járhatjuk a berögzült utat, abban az estben ugyanaz fog történni, a megszokott „ízekkel” fogunk találkozni. Azonban ha a rakott krumpli receptjét kicsit megváltoztatjuk és a krumpli helyett cukkínit, esetleg a tejföl helyett mozarella sajtot teszünk bele, egy új ételt alkotunk, ami gyorsabban elkészül és legalább olyan finom, mint a régi, megszokott volt.

Vajazz ki egy hőálló tálat, tedd bele a felszeletelt cukkínit, fűszerezd sóval, borssal, füstölt paprikával, majd tegyél rá kolbászt, mozarella sajtot, ismét cukkínit és az egészet öntsd  nyakon néhány felvert tojással, végül tedd a sütőbe, kb fél óra alatt elkészül.

Timothy Gallwey – a Belső tenisz című könyv szerzője – fogalmazott úgy, hogy a legnagyobb akadályt a belső gondolatok, párbeszédek görgetik a siker útjába, és nem külső tényezők. Meglátása szerint a coach-ok segíthetnek abban, hogy eltereljék a figyelmet a belső párbeszédekről. Gallwey az olyan fajta belső párbeszédeket emeli ki, melyek például a hibát követő önostorozásban testesülnek meg: „Nem jó, koncentrálj! Figyelj a labdára!”

A coaching elengedhetetlen része, hogy segítsen elhallgattatni a negatív belső párbeszédet, hogy helyét átvehesse az ösztönösség és a tudatalatti. Az eszünkkel végig gondolhassuk, a szívünkkel lelkesedjünk és a megérzéseinkben bízni tudjunk.

John Withmore (Coaching for Performance) úgy tartja, hogy a coach felszabadítja a lehetőségeidet, ezáltal a legtöbbet hozod ki magadból.

No Comments Yet.