A meddőség az egyik legszomorúbb dolog lehet egy pár életében. Mindössze két aprócska sejt találkozása elegendő lenne ahhoz, hogy megtörténjen a CSODA. Sajnos mégis egyre többen vannak abban az érzelmileg komoly terhet jelentő helyzetben, amikor nem jön a baba. Csalódottság, fájdalom, sírás, dühkitörés, veszekedés, reményvesztettség, kisebbrendűségi érzés az, ami ilyenkor belép a párok életébe. És mindezek mellett jönnek a kérdések: Miért pont velünk történik ez? Hogyan lehet feldolgozni és kezelni ezt a helyzetet? Meg tudunk-e birkózni a ránk törő érzésekkel, a fájdalommal? Befolyásolja-e a párkapcsolatunkat mindez? Mihez kezdjünk most?
Fontos, hogy ne ragadjunk bele ebbe a helyzetbe! Forduljunk orvoshoz, merjünk segítséget kérni megfelelő szakembertől. Kezdjük pl egy meddőségi kivizsgálással.
A pár mindkét tagjánál érdemes-e elvégeztetni a vizsgálatot és miből áll, hogyan zajlik a kivizsgálás?
A megfelelő szakember lépésről lépésre elmondja a folyamatot. Ahhoz, hogy megértsük és megfelelő módon kezelni tudjuk a helyzetet, szükségünk van a válaszokra. Minél kevesebb szorongással indulunk neki a folyamatnak, annak jobbak lesznek az esélyeink, ugyanis a fizikai „megfelelőség” mellett annak is jelentős szerepe lehet a sikerben, hogy érzelmileg milyen állapotban vagyunk.
Nőknél ilyenkor általában a ciklus meghatározott napjain elvégeznek egy endokrinológiai kivizsgálást, amely a hormonszintek vérből történő meghatározását jelenti. Valamint megvizsgálják azokat a szerveket, amelyek szerepet játszanak várandósság létrejöttében (petevezeték átjárhatóság, méhösszenövések, miomák, ciszták, méhnyálkahártya vastagság, stb)
Férfiaknál spermavizsgálatot végeznek, amellyel meghatározzák a spermiumok számát, mozgékonyságát és alaki jellemzőt. Valamint vérvétel is szükséges pl az összeférhetetlenség kizárása végett.
Mit tehetünk még, amivel közelebb kerülhetünk a CSODÁHOZ? Ahhoz, hogy gyermekünk szülessen?
Ma már egy re több helyen olvashatunk róla, hogy mennyire fontos az érzelmi háttér és a megfelelő életmód. Ne dohányozzunk, ne fogyasszunk mértéktelenül alkoholt és ha tehetjük, figyeljünk oda a táplálkozásunkra. Talán az érzelmi háttér az, amiről még mindig a legkevesebb szó esik, pedig a sikerhez ez is kell.
Az emberi lélek bonyolult és érzékeny. A tudat alatt elfojtott félelmek, az aggódás, a sérelmek, a múltból hozott minták, a tartós érzelmi megterhelés, a rossz házasság példája, a munkahely elvesztésétől való félelem is okozhat meddőséget. Biztosan Te is számtalanszor hallottad már: „ne görcsölj rá, akkor biztosan menni fog!”Mégis, hogyan lehet nem „görcsölni” azon, amit évek óta a legjobban szeretnél? Hogyan lehet könnyedén venni a kezeléseket, a bizonytalanságot, az örökös várakozást? Aki kimondja a fent idézett mondatot, valószínűleg sosem járt ebben a cipőben, különben tudná, hogy az, aki régóta várja az új családtag érkezését, szinte már képtelen „rágörcsölés” nélkül élni a hétköznapjait..
Merjünk hát az érzelmi problémáinkban is segítséget kérni! Megfelelő támogatással megszabadulhatunk a rosszul rögzült dolgainktól, a régóta fennálló problémáinktól, romboló szokásainktól, azoktól a gátaktól, amelyek megakadályozzák, hogy átéljük életünk egyik legnagyobb csodáját.