Az önmegvalósítás alapja az egészséges önbizalom

„Azok az emberek, akik nem képesek megvalósítani önmagukat, általában unalmassá válnak.”

John Malkovich

Az önmegvalósítás sokak számára önzőséget sejtető fogalom. Bizonyos értelemben igazat kell, hogy adjunk ennek a véleménynek. Az önmegvalósítást kereső embert saját vágyai vezérlik, nem igazodik mások elvárásaihoz. Ezzel együtt jár, hogy a körülötte élőkkel emiatt konfliktusa alakulhat ki, hiszen döntései összeütközésbe kerülnek mások igényeivel.

Az önmegvalósítás minden ember számára elérhető cél. Nem kell hozzá semmilyen különleges képesség, elég az önismeret.

Ne gondoljunk negatív felhangokkal azokra, akik vállalják ennek a folyamatnak az elérését. Mivel az önmegvalósítás alapja az önismeret, így aki valóban megismeri önmagát, annak önképe is reális, gondolkodása letisztult, racionális lesz. Ezzel együtt a körülötte élőkkel való viszonya is megváltozik. Képessé válik mélyebben átélni az élményeket, elhivatottan teszi a dolgát, előítélet nélkül figyeli a folyamatokat. Az amerikai pszichológus, Maslow még a 60-as években megalkotta az emberi szükségletek piramisát, melynek csúcspontján az önmegvalósítás áll. A piramis alapját az alapvető szükségletek alkotják, mint az alvás, evés, stb., míg egyre feljebb haladva, egyre összetettebb, magasabb rendű célok felé jutunk. Ahhoz, hogy a végső célt, azaz az önmegvalósítást elérhessük, a primitív szükségleteinket ki kell elégítenünk. Ezt természetes, hiszen ezek nélkül nem lennénk képesek életben maradni. Ezért is gondolhatjuk, hogy az önmegvalósító ember gazdag, teljes életet él, hiszen teljes mértékig képes a szükségleteit kielégíteni.

A külső szemlélő számára az önmegvalósító ember olyan, aki csak saját magára gondol és remeteként, a világtól külön vonulva, kizárólag egyéni igényeivel foglalkozik.

Tény, hogy az önismeret folyamata során sokszor kell magunkba tekintenünk, elgondolkodnunk önön céljainkon, lehetőségeinken, melyhez szükséges egy bizonyos távolságtartás, csönd és nyugalom. Ezt elérhetjük meditációval, jógával, vagy egyéb relaxációs technikákkal. Ebben a mély csendben saját magunkra, belső hangunkra tudunk koncentrálni, kizárva ezzel a külvilág zaját. És itt nem csak a konkrét zajforrásokra gondolunk, hanem azokra a „hangokra”, mely más emberek azon gondolatait, cselekvéseit jelentik, amelyek hatással vannak a mi életünkre is.

Az önmegvalósítás útján való elindulás már jelez egyfajta önbizalmat, hiszen aki elkezdi a kiteljesedés folyamatát, az már egy bizonyos szinten tisztában van saját képességeivel. Azok az emberek, akik nincsenek tisztában önmaguk belső értékeivel, azok számára nem is jelent célt az önmegvalósítás elérése, hiszen mindig kételkednek magunkban, nem hiszik el azt, hogy képesek lennének kiteljesedni.

Összefoglalva a fentieket, ha Te már elgondolkodtál azon, hogy jobban meg akarod ismerni önmagad, akkor elindultál az úton. Amennyiben úgy érzed iránymutatásra van szükséged, vagy fejleszteni szeretnéd önbizalmad, akkor keress meg, segítek neked célod elérésében.

No Comments Yet.