„Csak az elviselhetetlen, ami céltalan.”
Franz Werfel
Milyen okok vezethetnek ahhoz, hogy valakinek az élete céltalanná váljon?
Sodródás
Életünk során sokszor érezhetjük úgy, hogy nem mi irányítunk, csak sodródunk az árral. Nem tervezünk előre sem a munkában, sem pedig otthon. Az is elképzelhető, hogy a kezdetekkor még egy cél elérése lebegett a szemünk előtt, de útközben valami változás történt és csak tovább evickéltünk. Őszintén szólva, kevés olyan embert ismerek, aki élete minden egyes lépését pontosan előre megtervezte volna és az időközben felmerülő problémák sem tántorították el eredeti céljától. Mindazonáltal a sodródás érzése egyfajta elveszettség érzést kelt bennünk, ezért is érdemes megpróbálnunk a kitűzött céljainkat elérni.
Szenvedély
Szenvedélyesen szereted a munkád? Ez nagyszerű, azonban rengetegen csak a fizetésük miatt járnak be dolgozni. A szenvedély olyan belső késztetés, mely hajtani fog bennünket, tettekre sarkall. Keressük meg azt a feladatot, ami számunkra igazán ösztönzőleg hat.
Támogatás
Hányan vagyunk olyan társadalmi közösségben, amely igazán támogat bennünket? Lehet, hogy lejárunk a konditerembe, vagy elmegyünk egy könyvklubba, de ott valóban van olyan ember, akivel meg tudjuk osztani gondjainkat? Aki támogat a céljaink elérésében? Sok esetben arra hivatkozunk, hogy a barátainkkal sincs időnk tartani a kapcsolatot, hiszen állandóan csak a munka, a rohanás köti le minden időnket. Hosszútávon vajon hova vezet ez az út?
Kognitív terhelés
Ez a probléma valamennyiünket érint, egyre növekvő intenzitással. Egyszerűen túl sok a mindennapi mentális terhelés, úgy érezzük néha, hogy már nem bírjuk tovább ezt a fajta nyomást. Az agyunk nem tud megálljt parancsolni a külső információknak, ezért meg kell találnunk a módját a kikapcsolódásra.
Elterelés
Kb. naponta egyszer mindannyian megnézzük a közösségi fiókunkat, elolvassuk a leveleinket e-mail fiókunkban, és általában a híreket is átnézzük. Ha nem tudjuk egyetlen célra, projektre összpontosítani figyelmünket anélkül, hogy nem foglalkoznánk okos telefonunkkal, a TV nézéssel és egyéb időt rabló tevékenységekkel, akkor bizony eltávolodhatunk célunk elérésétől. Zárjuk ki a zavaró tényezőket és próbáljunk meg kizárólag a célra összpontosítani.
Étkezés
Kissé furcsán hangzik, de a helytelen étkezés is hozzájárulhat céltalanságunkhoz. Az egyszerű szénhidrátok, cukor, telített zsírsavak nehézkessé teszik gondolkodásunkat, mozgásunkat. Idővel ez a memória lassulás hozzájárul az érzelemvesztéshez, a közönyhöz. Ennek pedig már egyenes melegágya a céltalanság érzése. A fitt életforma ösztönzőleg hat lelkünkre és testünkre egyaránt.
Média
A média naponta tolja az arcunkba a „tökéletes” embereket, az „ideális” élethelyzeteket. Ilyenkor sokan elgondolkodnak azon, hogy „Ki vagyok én?”, „Én sosem tudom ezt elérni”. A csalódottság és frusztráltság vezet végül a céltalansághoz.
Ne hagyjuk eltéríteni magunkat céljainktól a felesleges vágyálmok kergetésével. Álljunk a földön két lábon, és tudatosan építsük életünket.