A nagy döntések meghozatala bonyolult lehet, mivel sok rejtett csapdával találhatjuk szembe magunkat. Ahhoz, hogy a legjobb döntést hozhasd meg, több dolgot kell figyelembe venned. Ehhez adok számodra némi útmutatást.
- Az érték
Mennyit ér egy liter víz? Ez nézőpont kérdése, mert ha mondjuk ki tudsz menni a csaphoz, és bármikor meg tudsz inni egy pohár vizet, akkor számodra a víz egy természetes dolog, értéke annyi, amennyibe kerül. Viszont ha valaki olyat kérdezünk meg erről, aki a sivatagban szomjúságtól kitikkadva gyalogol, akkor annak a víz értéke megfizethetetlen. A döntéshozatal is attól függ, hogy számodra milyen értékkel bír a döntés eredménye. Az érték a döntéshozó meghatározásán múlik. Éppen ezért nem kell teljes mértékig mások véleményére hagyatkoznunk, mivel nekik nem ugyanazok az értékek a fontosak, mint nekünk.
- Célok megismerése
A döntés nem mindig „jó” és „rossz”. Legyen mindig egyértelmű számodra, hogy mi a célod, emellett óvakodj a rossz összehasonlításoktól. Ahhoz, hogy biztosan meghatározd a döntéshez vezető utat, tudnod kell, hogy az hogyan illeszkedik a célod eléréséhez. Például, ha nincs szükséged a legújabb telefonmodellre, akkor felesleges a legújabb darabokat összehasonlítanod a már meglévővel.
- Alternatívák
Sokan úgy tekintenek a döntéshozatalra, mint egy analitikus folyamat, amely ha helyesen végezzük, akkor garantáltan jó eredményeket mutat. Ehelyett a legjobb megoldás, ha többféle alternatíva közül választod ki a számodra legjobbat.
- Időráfordítás
Minél fontosabb egy döntés, annál több időt kell szánnunk annak végig gondolására. Viszont látnunk kell, hogy mely döntések annyira fontosak, hogy sok időt szánjunk rájuk. Itt egy példa: szeretnél venni egy új bútort a nappaliba. Két nagyon hasonló modell közül nem tudsz választani. Az egyik valamivel tartósabb anyagból készült, míg a másik kicsit divatosabb. Az egyik egy picivel olcsóbb, de a másik jól mutatna a többi bútor között. Bölcs döntéshozóként észre vehetjük, hogy ezek az alternatívák nagyon közel állnak egymáshoz, így igazából nem számít, hogy melyiket választjuk. Inkább a fontosabb döntésekre fordítsunk energiát, mint ezen gondolkozzunk hetekig. Hogy ne tudd saját időd elpazarolni, mindig szabj magadnak a döntésre egy határidőt.