Miért kell meghatároznod a céljaid?

Elgondolkodtál már azon, hogy a legtöbb cél, amit újévi fogadalmad során meghatározol legkésőbb három hét múlva elhal, megvalósíthatatlanná válik? Azonban nem az akaraterő hiánya okozza ezt, hanem a homályos célok, melyeket ködös megvalósítás követ. Rengetegen keresnek fel ugyanazzal a történettel, hogy változtatni akarnak, de fogalmuk sincs, hogyan tegyék ezt meg.

Miért kell meghatároznod a céljaid?

A sikeres üzletemberek, élsportolók valamennyien meghatározzák a céljaikat. Ez hosszú távú előrelátást, míg rövidtávon motivációt jelent számukra. Fókuszál a tudás megszerzésére, segít az erőforrásaikat összpontosítani a célok elérésére.

Neked is szükséged van személyes céljaid megtervezésére. Először hozd létre magadban a nagyobb időtartamra vonatkozó célokat, amelyeket el szeretnél érni a következő tíz évben. Ezután ezeket bontsd le kisebb célokra és időtartamokra. Miután ezt elvégezted, jöhet a megvalósítás.

Munkám során kétféle típusú embert ismertem meg, az első csoportba azok tartoznak, akik annyira izgatottak, hogy irreális elvárásaik vannak arra nézve, mit is érhetnek el. Kutatásuk és tervezésük ellenére gyorsan kiégnek. A másik csoportba azok az emberek tartoznak, akiknek van némi elképzelésük arról, hogy mit akarnak, de nincs megfelelő cselekvési tervük ahhoz, hogy elérjék azt. Ők az álmodozók, olyan célokat tűznek ki, mint például „Magabiztosabb akarok lenni”. Bár ez jól hangzik, de nem világos, hogyan tudják mindezt elérni.

Te vajon melyik csoportba tartozol? Ha nehézséget okoz ezt kiderítened, akkor keress meg, együtt meghatározzuk az irányt, felvázoljuk a lehetőségeket és a célokat.

Azért adok néhány tanácsot, hogyan tudod egyedül is meghatározni a céljaid:

  1. Konkrét lépéseket kell kitalálnod magadnak. Nem elég csak annyit mondanod, hogy „többet szeretnék tenni a munka és a magánélet egyensúlyának megteremtéséért”, inkább tegyél naponta lépéseket azért, hogy ez valóra váljon.

 

  1. Tedd számszerűvé a célok elérésére tett lépéseidet. Ez segíteni fog a motiváció fenntartásában és a lendületet visz a tetteidbe. Ha megígéred magadnak, hogy a hétvégén nem fogsz dolgozni, akkor mond azt, hogy „hétvégén nem fogom csak egyszer megnézni az e-maileket”. Így könnyen ellenőrizni tudod majd, hogy betartottad-e az ígéreted és közelebb kerültél-e a céljaidhoz.

 

  1. Válassz olyan célt, aminek elérése csak rajtad múlik. Vagyis ne a lottó ötösben reménykedj, hanem a magad képességeihez igazítsd a célokat.

 

  1. Meg kell határoznod a lépéseket, melyek a céljaid eléréséhez szükségesek.

 

  1. Adj magadnak határidőt. Válassz olyan dátumot, mely elég messze van ahhoz, hogy elérhesd a célod, de elég közel ahhoz, hogy fenntartsa még a motivációdat. A cél összekapcsolása egy időponttal praktikusan sürgető érzést teremt, így ösztönöz arra, hogy eldöntsd hogyan, miként éred el, amit magad elé képzeltél. Két-három hónap elég idő mindezek megvalósítására.

Tanácsaim után is bizonytalannak érzed magad? Akkor keress fel és együtt elkészítünk egy olyan tervet, mely a teljes elégedettséghez vezet. Segítek átlépni a buktatókon, hogy azzá válhass, akivé szeretnéd.

No Comments Yet.