Mit tehetsz önbizalmad növeléséért?

“Az alacsony önbecsülés olyan, mintha egy életen át kézifékkel vezetnénk.” - Maxwell Maltz

Senki nem született végtelen önbizalommal, ha valakin mégis úgy látszik, hogy hihetetlenül magabiztos, az azért lehetséges, mert évek óta dolgozik ezen. Az önbizalom felépíthető, melyet a körülöttünk lévő  világ eseményei folyamatosan csökkenthetnek. Elég egy negatív online visszajelzés a közösségi oldalon, egy munkahelyi probléma, vagy esetleg a hozzánk közel állóktól származó jó szándékú, bár néha rosszízű megjegyzés, ezek a behatások mind keményen eltalálnak minket. Mindezeken felül még saját belső énünk is folyamatosan kritizál, egyfolytában azt mondja, hogy nem vagyunk elég jók.

Ahhoz, hogy az élet bármely területén sikeressé váljunk - legyen az párkapcsolat, családi kötelék,  munkahely -, megingathatatlan önbizalomra van szükségünk. Az akadályok legyőzéséhez fel kell építenünk önmagunkat.

Te is ugyanezekkel a problémákkal küzdesz? Akkor érdemes az alábbi tanácsaimat megfogadnod és elkezdened önbizalmad erősítését.

Először is jobban meg kell ismerni önmagad, majd pedig vizualizálnod kell. Lásd magad előtt, hogy büszke vagy az elért teljesítményedre, hogy eléred vágyott célodat. Ha alacsony az önbizalmad, akkor az azt jelenti, hogy pontatlan a megfigyelésed. A vizualizált gondolatokkal erősítheted a hitedet önmagadban. Napoleon Hill mondata csengjen a füledben, miszerint - “Amit az emberi elme el tud képzelni, amiben hinni tud, azt meg is tudja valósítani.”

Második lépésként, amikor magadra gondolsz, vagy magadról beszélsz másoknak, mindig használj pozitív állításokat és felemelő kijelentéseket. Hatékonyabb eszköz, ha ezeket a szavakat ki is mondod, nemcsak gondolsz rájuk. Hajlamosak vagyunk elhinni, amit állandóan hallunk. Például, ha utálod a tested, mert kövérnek látod magad és emiatt nem mersz szinte már kimozdulni sem a lakásból, akkor legközelebb mikor a tükörbe nézel, próbálj valami olyat találni magadon, amit szeretsz. Ahhoz, hogy az agyad gyorsabban befogadja a pozitív állításokat, mond is ki mindezt hangosan.

Néha a legszigorúbb kritikusok önmagunk vagyunk, ami egy bizonyos pontig jót is tehet, azonban ne essünk túlzásba. A belső kritikus megkérdőjelezése segíthet magabiztosságod növelésében. Keress olyan bizonyítékokat, melyek támogatnak,  vagy megtámadják azokat a dolgokat, melyeket a “rossz” belső hangod sugall. Ilyen kérdés például “Milyen bizonyíték van arra vonatkozóan, hogy én nem tudom azt a dolgot megcsinálni? Hgyan oldottam meg az életemben már előforduló hasonló szituációkat?” Emellett mindig találd meg a lehetőséget önmagad megjutalmazására, akár egy kisebb sikerért is.

Amennyiben a fenti iránymutatásom ellenére is úgy érzed, hogy ez neked nem fog egyedül menni, akkor várlak szeretettel egy személyes konzultáción. Itt együtt feltárjuk az önbizalmad megerősítését gátló tényezőket és teszünk is ellenük.

No Comments Yet.