Ami jó a léleknek, az jó a testnek!
Amikor egy pár odakerül, hogy vállalja a meddőségi programban történő részvételt, hatalmas terhet cipel. Hiába az orvosok minden együttérzése, meg kell birkózniuk a gondolattal, hogy nem képesek valamire, amire a többség igen. A barátok és a család rengeteg dologban tudnak segíteni, azonban a háttérben meghúzódó lelki teher a pár vállát nyomja. Éppen ezért sokat segít, ha beszélnek a helyzetükről. Ehhez arra van szükség, hogy elfogadják azt, mely szerint a lélek gondozása ugyan úgy fontos része a folyamatnak, mint a test gyógyítása. Az emberi lény ugyanis olyan egységet alkot, amiben a lélek és a test kölcsönösen hatnak egymásra.
A lelki támogatás akkor is fontos lehet, ha fizikai oka is van a meddőségnek. A lombikprogram ugyanis olyan érzelmi és anyagi terhet jelent, amely önmagában is megnehezíti azt az önátadó jelenlétet, amely a várandósság egyik lélektani feltétele.
Sajnos a meddőségi kezelésekben résztvevő párok nagy része a mai napig nem kap megfelelő lelki támogatást annak ellenére sem, hogy egyre több helyen olvasható, hogy érzelmileg mekkora nyomást képes gyakorolni az érintettekre, ha nem jön a baba. A sorozatos kudarcok, a tartós érzelmi megterhelés, a szorongásos állapot, a rejtett félelmek és a gátló viselkedésminták hátráltatják a szülővé válást.
Egy segítő foglalkozású szakemberrel történő négyszemközti beszélgetés során olyan dolgokra derülhet fény, amelyről talán sosem gondolta volna az érintett, hogy tudat alatt ható tényezőként akadályozhatja a teherbeesését. A mai modern életben a vészhelyzetek sokszor burkoltak, szimbolikusak. Életünket végigkíséri a megfelelési kényszer, az állandó alkalmazkodás, az anyagi problémák, a bizonytalan párkapcsolatok.
Ahány ember, annyiféle családi háttér, neveltetés. Mindenkinél más és más lehet az az ok, amelyet feloldva és elengedve csökken a termékenységre gyakorolt gátló hatás.
A segítő jellegű beszélgetések keretében közösen keressük a meddőség mélyén rejlő lelki okokat és egy más nézőpontból áttekintve újragondoljuk azokat. Megszabadulva a lelki terhek nyomasztó súlyától, a test is egészségesebbé válik. A „mi lehet a baj velem” öngyötrő kérdés kiröppen a gondolatainkból, átadva a helyét a reményteli babavárásnak.
„Ahhoz, hogy el tudj engedni dolgokat, meg kell értened, mit-miért éreztél és miért nincs többé szükséged azokra az érzésekre.”